چرا سگ‌ها صورت ما را لیس می‌زنند؟

اگر تاکنون از یک سگ نگهداری کرده‌اید، احتمالاً لیس زدن صورتتان توسط این حیوان را تجربه کرده باشید. شاید این رفتار برایتان خوشایند نباشد، اما علت این کار چیست؟ و اینکه آیا باید جلوی آن را گرفت یا مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند؟

چرا سگ‌ها صورت ما را لیس می‌زنند؟

ریشه این رفتار به لیس زدن دهان سگ‌های بالغ توسط توله‌ها برای خوردن غذای دور دهان آن‌ها بازمی‌گردد. در واقع توله سگ‌ها به این صورت از خوردن شیر مادر به خوردن غذای بزرگسالان روی می‌آورند.
لیس زدن صورت انسان یا سایر سگ‌ها رفتاری طبیعی در سگ‌هاست. این کار می‌تواند اجتماعی بودن سگ را برساند و نیز برای درخواست غذا، نشان دادن محبت و جلب توجه صورت گیرد.
عمل لیس زدن صورت یا سایر اعضای بدن می‌تواند به عنوان عملی برای نظافت نیز انجام شود. ممکن است یکی از سگ‌ها، صورت سگ دیگری را لیس بزند و یا این کار را با صورت شما و سایر اعضای بدنتان انجام دهد. اگر سگ نتواند خود را به صورتتان برساند، شاید نزدیک‌ترین عضو بدنتان مانند دست، پا و یا بازو را برای این کار انتخاب کند. در برخی موارد، این کار بیانگر محبت و علاقه او به شماست.
بعضی از سگ‌ها شاید بخواهند کل صورت یک غریبه را لیس بزنند. اما چرا؟ دلیل این کار آرام کردن آن شخص است تا مرتکب عملی نشود که صدمه‌ای به سگ برساند. لیس زدن صورت کودکان نیز نشانه محبت، تسکین دادن یا برای پاک کردن غذای باقیمانده روی صورت آن‌هاست.

آیا عمل لیس زدن از نظر بهداشتی مشکلی دارد؟

بزاق دهان سگ برای پوست سالم و بدون زخم و مشکل، چه در کودکان و چه بزرگسالان مشکلی ایجاد نمی‌کند. البته بزاق آن‌ها می‌تواند موجب حفظ رطوبت و باز ماندن زخم شده و به باکتری‌ها اجازه رشد دهد و در نتیجه زخم را دچار عفونت کند.
مواردی گزارش شده که برخی افراد به دلیل انتقال باکتری براق دهان سگ دچار بیماری شده‌اند. عامل ایجاد بیماری نوعی باکتری به نام Capnocytophaga canimorsus است که در دهان سگ و گربه وجود دارد و برای آن‌ها بی‌ضرر است.
در مواردی که سیستم ایمنی شخص دچار مشکل باشد، پتانسیل ایجاد عفونت توسط باکتری بیشتر است. باکتری بایستی از طریق یک زخم باز وارد بدن شود.
در عین حال، غلظت این باکتری در بزاق سگ باید به مقدار زیادی باشد و با زخم تماس مستقیمی پیدا کند. بهتر است همیشه بعد از تماس با سگ دست‌های خود را بشویید.

آیا می‌توان به سگ اجازه لیس زدن داد؟

لیس زدن صورت یا سایر اعضای بدن انسان توسط سگ، در افراد سالم خطر پایینی دارد. در هر حال اگر نگرانی دارید، اجازه این کار را به سگ خود ندهید و یا بعد از انجام این کار محل لیس زده شده را با اسپری آنتی‌باکتریال یا ژل پاک‌کننده بشویید.

اگر علاقه‌ای به لیس زدن سگ‌ها ندارید

توجه کنید که رفتار شما می‌تواند موجب تقویت این حرکت در سگ شود. اگر هربار که سگتان صورتتان را لیس می‌زند، به او توجه کنید، او تمایل بیشتری به تکرار این کار نشان می‌دهد. اگر هنگام غذا خوردن با این رفتار مواجه شوید و در پاسخ به آن تکه‌ای از غذای خود را به او بدهید، او را تشویق به ادامه این کار کرده‌اید.
در هر حال اگر علاقه‌ای به این کار ندارید، می‌توانید محبت و توجه او را به سمت چیز دیگری هدایت کنید که برایتان دلپذیر و قابل قبول باشد و از هر کاری که او را تشویق به ادامه این رفتار می‌کند خودداری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع