عمر سگ‌ها و رابطه آن با عمر انسان

از دیرباز این اعتقاد وجود داشته که عمر سگ‌ها به اندازه یک-هفتم عمر انسان است. اما آیا این عقیده صحت علمی دارد؟

طبق تحقیقات و نظر مربیان و دامپزشکان این حوزه، این محاسبه چندان درست نیست. عمر متوسط سگ‌ها به سختی به یک-هفتم عمر انسان می‌رسد و بیان این نسبت دقیق به نظر نمی‌رسد.
عمر سگ‌ها سریع‌تر از انسان می‌گذرد. آن‌ها در دو سال اول زندگی خود به سرعت رشد می‌کنند و از دوران شیرخوارگی به بلوغ کامل می‌رسند. پس 2 سال از زندگی یک سگ برابر با حدود 15 تا 24 سال از زندگی یک انسان است. از این نقطه، روند رشد به طور قابل توجهی کند می‌شود و هر سال از زندگی آن‌ها شاید با چهار یا پنج سال از زندگی ما برابری کند.
وقتی که یک سگ به دوران میانسالی می‌رسد، فاکتورهای دیگری دخیل می‌شوند. فرض کنید سگ‌ها با یک مقیاس متغیر پیر می‌شوند. این مورد کاملاً علمی نیست اما زمانی که آن‌ها در حدود 6 سال سن دارند، عواملی مانند جثه، نژاد و نوع سگ در سرعت پیری و پا به سن گذاشتن سگ تأثیرگذار خواهند بود.

سگ‌های کوچک نرخ پیری پایین‌تری نسبت به سایر همنوعان خود دارند. در واقع هرچه جثه سگ کوچک‌تر باشد، طول عمر بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، نژادهای کوچکی مانند «چی‌واوا» و «یورکی» طول عمری بین 15 تا 18 سال دارند، درحالی که طول عمر سگ‌های بزرگی مانند «گریت دین» و «ماستیف» بین 7 تا 9 سال است. سگ‌هایی که اندازه متوسط دارند نیز در این میان قرار می‌گیرند.
اما چرا سگ‌ها به اندازه انسان عمر نمی‌کنند؟ تفاوت در طول عمر به عامل ژنتیک بستگی دارد. بدن انسان‌ها و سگ‌ها مانند هر موجود زنده دیگری از میلیون‌ها سلول تشکیل شده است. وقتی دانشمندان علل سالخوردگی و پیری را در انسان مطالعه می‌کنند، از آسیب سلولی و برنامه‌نویسی ژنتیکی صحبت می‌کنند. در ژنتیک‌ها عواملی وجود دارد که تعیین می‌کند سلول‌ها باید چقدر زنده بمانند و عملکرد طبیعی داشته باشند.
در آخر باید گفت ژن تنها عامل تعیین کننده سن سگ‌ها نیست. عوامل دیگری مانند محیط و رژیم غذایی نیز می‌توانند نقش مهمی داشته باشند. هرچند که بیان نسبت یک-هفتم چندان دقیق به نظر نمی‌رسد، به طور کلی می‌توان گفت که عمر سگ‌ها کوتاه‌تر از انسان است و همین نیز به عواملی مانند سلامت عمومی، نژاد و جثه آن‌ها بستگی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع